Posadzone i zjedzone

poniedziałek, 16 maja 2016

Dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans - uprawa i zastosowanie


Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) jest rośliną wieloletnią (byliną) płożącą, okrywową. Jej wysokość, to około 15 cm (nie licząc kwiatów). Pędy płożą się po ziemi i ukorzeniają się. Trzeba stale kontrolować długość jej rozłogów, bo może opanować cały ogród. Niekontrolowana rozrasta się do niemal metra średnicy. Czasami jest to zaleta, a czasami wada. Zależy do czego jest nam dąbrówka potrzebna :) Jeśli pędy idą nie tam, gdzie chcemy, po prostu ucinamy je sekatorem.
 Mimo tego, jest to piękna roślina - ma błyszczące zielone, purpurowe lub purpurowo-białe owalne, małe liście. Kwitnie wiosną bardzo dekoracyjne - ma niebieskie kwiaty wystające ponad roślinę.

Wymagania:
Roślina bardzo łatwa w uprawie, nie ma szczególnych wymagań glebowych, lecz nie lubi suchych miejsc. Woli miejscach wilgotne, półcieniste, lecz w cieniu lub w słońcu również sobie poradzi.
Przed posadzeniem dobrze jest w dołki pod rośliny nasypać trochę kompostu lub dobrej ziemi z worka. Młode, świeżo posadzone rośliny należy codziennie podlewać przez co najmniej 7 dni, jeśli jest susza.

Rozmnażanie:
Przez podział roślin - wiosną lub w sierpniu. Jeżeli roślina jest duża, należy ją wykopać i podzielić na części. Można też wykopywać poszczególne małe roślinki rosnące to tu, to tam i posadzić na nowe miejsce.

Zastosowanie:
- posadziłabym dąbrówkę w miejscu, które szybko chciałabym czymś wypełnić. Mogą to być miejsca pod krzewami, gdzie zwykle jest tylko ziemia.
- można też ją sadzić na brzegami stawów i oczek wodnych, gdzie pięknie wypełnia ziemię pod wyższymi bylinami i krzewami.
- jako, że jest rośliną okrywową może być sadzona na skarpach, chroniąc je przed erozją (osypywaniem się skarpy)
-  ze względu na dekoracyjne liście, kwiaty i dywanowy charakter, sadzi się ją między roślinami o dekoracyjnych liściach (jak irysy, funkie czy wieloletnie maki) urozmaicając kompozycję.

Jak poradzić sobie z nadmiernym rozrastaniem się dąbrówki:
- sadzenie jej w słonecznych miejscach sprawi, że nie będzie tak szybko rosła
- podcinanie niechcianych pędów na bieżąco
- można wkopać w ziemię plastikową taśmę do obrzeżania naokoło miejsca, poza które dąbrówka nie ma się rozprzestrzeniać
- pomaga też regularne obcinanie zwiędłych kwiatów, ponieważ roślina nie zawiąże nasion i się nie rozsieje.                                                          Odmiana Burgundy Glow

3 komentarze:

 1. Moja mam ma ogródek za balkonem w samym centrum miasteczka , uwielbia kwiaty. ciekawe czy ma te niebieściutkie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aluś, zobacz, teraz jak mama je ma, to na pewno zauważysz, zwracają uwagę tymi niebieskimi kwiatami :)

   Usuń
 2. Your blog is very impressive and have the useful information it is really caught my attention.


  great work

  تصميم مواقع

  good job Beautiful! :)

  حراج السيارات

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za wszystkie komentarze :)